wtorek, 28 października 2014

Co zrobić z samochodem po wypadku?

Masz auto po wypadku, albo delikatnym spaleniu? Prawdopodobnie bardziej opłaca się oddać na skup samochodów śląskie niż naprawić, zapraszam do przeczytania tego wpisu.

Problem starych aut

Polska jest krajem, gdzie po ulicach jeździ bardzo mało nowych samochodów, a średni wiek pojazdów oscyluje w okolicach 15 lat. To bardzo dużo i nie jest to dobra wiadomość. Rząd próbował zachęcić Polaków do zakupu nowszych samochodów poprzez wprowadzanie dodatkowych podatków i przeglądów - na szczęście, żaden z tych kretyńskich (nie bójmy się tego słowa) pomysłów nie wszedł w życie.
Stan techniczny takich samochodów często jest zły. To w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu, jednak jeżeli ludzi zwyczajnie nie stać na lepsze auto - trudno z tym walczyć. Brakuje sensownych propozycji, a obowiązkowe przeglądy nie rozwiązują tych problemów. Z drugiej strony Polacy są ofiarami (też nie bójmy się tego słowa) nieuczciwych sprzedawców, którzy wciskają im pojazdy w kiepskim stanie, ukrywają wady, i tak dalej.
Obraz jest bardzo smutny - nie ma ochrony kupujących, nie ma odpowiednich kontroli stanu technicznego pojazdów, jest za to bardzo dużo wypadków. Oczywiście, stare samochody to nie jest jedyny czynnik, jednak nie można go pominąć. Pytanie - co można zrobić? Cóż - moim zdaniem nie wszyscy powinni posiadać samochód - dobra komunikacja miejska i międzymiastowa mogłaby pomóc. Ale takie rozwiązanie wymagałoby poniesienia kosztów - a kosztów nasz rząd ponosić nie lubi.


Zobowiązanie do badan technicznych: cytat

Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

Badania techniczne pojazdu dzieli się na:

- badania okresowe (wykonywane w określonych przedziałach czasowych),
- badania dodatkowe (wykonywane niezależnie od badań okresowych, w przypadkach określonych w art. 81 ust. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
- badania co do zgodności z warunkami technicznymi (dotyczy pojazdów zabytkowych).
- Badania techniczne pojazdu wykonuje uprawniony diagnosta na stacji kontroli pojazdów.

Stacje kontroli pojazdów dzielimy na: podstawowe i okręgowe.

Źródło: http://www.mir.gov.pl/transport/transport_drogowy/informacje_o_pojazdach/badania_techniczne_pojazdow/strony/start.aspx


A może sprzedać?

Zamiast samochód złomować, można go niby sprzedać. Jednak czy jest etyczne sprzedawanie samochodu, którego nie opłaca się naprawiać? No cóż - w naszym narodzie rzadko mamy takie dylematy - niestety.

Jeżeli wystawimy samochód tanio, dokładnie opisując jego stan techniczny i znajdzie się kupiec - to problemu nie ma, postępujemy uczciwie. Jednak jeżeli zamierzamy oszukać kogoś i sprzedać samochód w złym stanie technicznym jakby był w dobrym stanie - to puknijmy się w łeb.

Na rynku nie brakuje firm skupujących stare samochody, które są uszkodzone - może więc warto skorzystać z takie oferty, zamiast oszukiwać ludzi. Pamiętajmy, że to jest przestępstwo i jeśli ktoś się wkurzy, może czekać nas proces. Czy warto ryzykować? Myślę, że nie. Jeśli chcemy się samochodu szybko pozbyć - sprzedajmy go do skupu aut uszkodzonych i powypadkowych.


Trudne pożegnanie - złomowanie samochodu

Każdy samochód (poza zabytkowymi) trzeba będzie wcześniej, czy później zezłomować. Nie jest to zbyt ładne określenie, zwłaszcza że wielu ludzi przywiązuje się do swoich aut. W końcu taki pojazd służył nam wiele lat, dzielnie woził całą rodzinę, przeżył psie zęby, dziecięce problemy żołądkowe, i wiele innych sytuacji.

No ale niestety - nadszedł na niego czas. Samochód warto zezłomować wtedy, kiedy nie opłaca się go naprawiać, ponieważ koszty znacznie przewyższają jego wartość, no i jeżeli jednocześnie nie rokuje na klasyka. Wielu pewnie dzisiaj żałuje posłania na złom swoich maluchów, dużych fiatów, czy polonezów. Obecnie te auta, jeżeli są w dobrym stanie potrafią osiągać całkiem wysokie ceny, stają się nowymi klasykami - youngtimerami.

Jednak nie oszukujmy się - w dobie masowej produkcji mało który model może mieć taką szansę. Jeżeli nasze autko nie rokuje, to trudno - trzeba się go pozbyć. Potrzebujemy dokumentów, że samochód został zezłomowany aby go wyrejestrować i nie płacić ubezpieczenia OC.


6 komentarzy:

  1. Z pewnością warto jest go zabrać z miejsca zdarzenia i wtedy pomoc drogowa http://pomoc-drogowa.katowice.pl/ będzie na pewno najlepszym rozwiązaniem. Muszę przyznać, że ja już korzystam z tych usług i wszystko się udało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej przede wszystkim na początku należy go odholować więc również kontakt do pomocy drogowej będzie potrzebny. Ja polecam każdemu pomoc drogową z https://holowanie.i-poznan.pl/ gdyż wiem z doświadczenia, że na tych fachowcach można polegać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno jest to swego rodzaju problem, ale myślę, że na początku należy usunąć go z drogi. Właśnie dlatego ja przede wszystkim zadzwoniłbym po pomoc drogową http://pomocdrogowa.lowicz.pl/ i usunął pojazd z miejsca zdarzenia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Takie sytuacje się zdarzają i ja jestem zdania, ze warto jest je przetransportować na złom. W każdym razie ja zazwyczaj z usług transportowych korzystam od https://transport-gdansk.pl/ i wiem, że to jest bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem dla każdego kierowcy. Ale co się dzieje, gdy coś pójdzie nie tak? Gdy niespodziewanie zepsuje się samochód lub dojdzie do wypadku? W takim momencie nieoceniona staje się pomoc drogowa. Na stronie https://pomocdrogowa.olsztyn.pl/ znajdziesz profesjonalne usługi, które pomogą Ci wrócić na drogę jak najszybciej. Dostępność przez całą dobę, szybka reakcja na zgłoszenia i doświadczenie w branży to tylko niektóre z naszych atutów. Pamiętaj, że nasza pomoc drogowa jest zawsze do Twojej dyspozycji!

    OdpowiedzUsuń
  6. W sytuacji, gdy nasz pojazd odmówi posłuszeństwa na drodze, ważne jest, by móc szybko skontaktować się z zaufaną firmą pomocy drogowej. https://pomocdrogowagdynia.pl/ oferuje dostęp do usług firmy, która cieszy się doskonałą reputacją w Gdyni. Ich zaangażowanie w zapewnienie szybkiej i efektywnej pomocy, bez względu na porę dnia czy noc, sprawia, że są cennym wsparciem dla każdego kierowcy w potrzebie.

    OdpowiedzUsuń