Co zrobić z rozbitym samochodem?
Co zrobić z samochodem, który nie nadaje się do użytku? Najłatwiej - sprzedać firmie, która skupuje takie pojazdy.
Takich ofert na rynku nie brakuje - jeżeli twoje auto zaliczyło wypadek i nie opłaca się go naprawiać, warto z takiej opcji skorzystać. Zawsze trochę pieniędzy wpadnie nam do kieszeni. Gdy auto jest już niesprawne i nie chcemy go naprawiać, też możemy wybrać takie rozwiązanie.
Takie firmy najczęściej po kupieniu takiego rozbitego samochodu wykorzystują części, które są jeszcze sprawne, by je sprzedać. Można oczywiście zrobić to samodzielnie, ale po pierwsze - trzeba posiadać minimum wiedzy mechanicznej, po drugie - wymaga to czasu i dostępu do kanałów sprzedaży. Na małą skalę (jednego samochodu) może tez się zwyczajnie nie opłacać. Dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić. Jeżeli mamy żyłkę majsterkowicza i znamy się trochę na samochodach - warto samemu sprzedać to, co z naszego aut zostało. Jednak jeżeli nie mamy o tym pojęcia - lepiej sprzedać uszkodzony samochód.
O sprzedaży niesprawnego samochodu
Zamiast samochód złomować, można go niby sprzedać. Jednak czy jest etyczne sprzedawanie samochodu, którego nie opłaca się naprawiać? No cóż - w naszym narodzie rzadko mamy takie dylematy - niestety.
Jeżeli wystawimy samochód tanio, dokładnie opisując jego stan techniczny i znajdzie się kupiec - to problemu nie ma, postępujemy uczciwie. Jednak jeżeli zamierzamy oszukać kogoś i sprzedać samochód w złym stanie technicznym jakby był w dobrym stanie - to puknijmy się w łeb.
Na rynku nie brakuje firm skupujących stare samochody, które są uszkodzone - może więc warto skorzystać z takie oferty, zamiast oszukiwać ludzi. Pamiętajmy, że to jest przestępstwo i jeśli ktoś się wkurzy, może czekać nas proces. Czy warto ryzykować? Myślę, że nie. Jeśli chcemy się samochodu szybko pozbyć - sprzedajmy go do skupu aut uszkodzonych i powypadkowych.
Obowiązkowe badania techniczne - cytat
Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.
Badania techniczne pojazdu dzieli się na:
- badania okresowe (wykonywane w określonych przedziałach czasowych),
- badania dodatkowe (wykonywane niezależnie od badań okresowych, w przypadkach określonych w art. 81 ust. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
- badania co do zgodności z warunkami technicznymi (dotyczy pojazdów zabytkowych).
- Badania techniczne pojazdu wykonuje uprawniony diagnosta na stacji kontroli pojazdów.
Stacje kontroli pojazdów dzielimy na: podstawowe i okręgowe.
Źródło: http://www.mir.gov.pl/transport/transport_drogowy/informacje_o_pojazdach/badania_techniczne_pojazdow/strony/start.aspx
Złomujemy samochód
Każdy samochód (poza zabytkowymi) trzeba będzie wcześniej, czy później zezłomować. Nie jest to zbyt ładne określenie, zwłaszcza że wielu ludzi przywiązuje się do swoich aut. W końcu taki pojazd służył nam wiele lat, dzielnie woził całą rodzinę, przeżył psie zęby, dziecięce problemy żołądkowe, i wiele innych sytuacji.
No ale niestety - nadszedł na niego czas. Samochód warto zezłomować wtedy, kiedy nie opłaca się go naprawiać, ponieważ koszty znacznie przewyższają jego wartość, no i jeżeli jednocześnie nie rokuje na klasyka. Wielu pewnie dzisiaj żałuje posłania na złom swoich maluchów, dużych fiatów, czy polonezów. Obecnie te auta, jeżeli są w dobrym stanie potrafią osiągać całkiem wysokie ceny, stają się nowymi klasykami - youngtimerami.
Jednak nie oszukujmy się - w dobie masowej produkcji mało który model może mieć taką szansę. Jeżeli nasze autko nie rokuje, to trudno - trzeba się go pozbyć. Potrzebujemy dokumentów, że samochód został zezłomowany aby go wyrejestrować i nie płacić ubezpieczenia OC.
Co jeździ po polskich drogach?
Polska jest krajem, gdzie po ulicach jeździ bardzo mało nowych samochodów, a średni wiek pojazdów oscyluje w okolicach 15 lat. To bardzo dużo i nie jest to dobra wiadomość. Rząd próbował zachęcić Polaków do zakupu nowszych samochodów poprzez wprowadzanie dodatkowych podatków i przeglądów - na szczęście, żaden z tych kretyńskich (nie bójmy się tego słowa) pomysłów nie wszedł w życie.
Stan techniczny takich samochodów często jest zły. To w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu, jednak jeżeli ludzi zwyczajnie nie stać na lepsze auto - trudno z tym walczyć. Brakuje sensownych propozycji, a obowiązkowe przeglądy nie rozwiązują tych problemów. Z drugiej strony Polacy są ofiarami (też nie bójmy się tego słowa) nieuczciwych sprzedawców, którzy wciskają im pojazdy w kiepskim stanie, ukrywają wady, i tak dalej.
Obraz jest bardzo smutny - nie ma ochrony kupujących, nie ma odpowiednich kontroli stanu technicznego pojazdów, jest za to bardzo dużo wypadków. Oczywiście, stare samochody to nie jest jedyny czynnik, jednak nie można go pominąć. Pytanie - co można zrobić? Cóż - moim zdaniem nie wszyscy powinni posiadać samochód - dobra komunikacja miejska i międzymiastowa mogłaby pomóc. Ale takie rozwiązanie wymagałoby poniesienia kosztów - a kosztów nasz rząd ponosić nie lubi.
Nigdy tego nie robiłam i na ten moment bardziej interesuje mnie kupno samochodu niż jego pozbywanie się. Jak czytałam w artykule https://kioskpolis.pl/oplaty-skarbowe-za-kupno-samochodu/#kotwica2 to także istotne jest to abyśmy wiedzieli jakie opłaty skarbowe są przy kupnie samochodu.
OdpowiedzUsuńW sumie ja jeszcze nie miałem okazji nigdy oddawać mojego auta na złom mam nadzieję, że szybko to się nie stanie. Kiedy coś w moim samochodzie się popsuje to wtedy w serwisie http://autoserwiskrak.pl/ z całą pewnością sobie z tym poradzą.
OdpowiedzUsuńW sumie samo posiadanie auta jest fajną sprawą, ale moim zdaniem również powinniśmy wiedzieć co robić gdy nagle przestanie nam ono jechać. Ja wtedy wzywam pomoc drogową https://pomocdrogowa.olsztyn.pl/ i jestem zdania, że jest to doskonały wybór.
OdpowiedzUsuńJeśli faktycznie nasze auto tylko do tego się nadaje to czasami nie ma innego wyjścia. W każdym razie jak dla mnie bardzo dobrze się zawsze współpracuje z pomocą drogową https://pomocdrogowagdansk.pl/ i wiem, że to jest bardzo ważna sprawa.
OdpowiedzUsuńCzasami tak się faktycznie zdarza i ja również jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć po kogo dzwonić. Uważam, że pomoc drogowa https://holowanie.i-poznan.pl/ w tej sytuacji będzie właściwa.
OdpowiedzUsuńProdukcja znaków drogowych wymaga wysokiej jakości i precyzji. Jeśli szukasz solidnego dostawcy znaków drogowych, polecam odwiedzić stronę https://drogmal.pl/. Znajdziesz tam szeroki wybór znaków drogowych, spełniających wszystkie normy i wymagania bezpieczeństwa. Firma oferuje profesjonalne podejście, solidne wykonanie i konkurencyjne ceny. Zapewnij widoczność i bezpieczeństwo na drogach dzięki znakom drogowym od tej firmy.
OdpowiedzUsuńKiedy moje auto niespodziewanie zepsuło się na trasie w okolicach Białegostoku, znalezienie szybkiej i skutecznej pomocy drogowej było dla mnie absolutnym priorytetem. Po szybkim wyszukaniu w Internecie, wybrałem https://www.pomocdrogowa.bialystok.pl/. Ich reakcja była niezwykle szybka, a serwis wykonany profesjonalnie i efektywnie. Jestem bardzo zadowolony z ich usług i doceniam ich profesjonalizm oraz przyjazne podejście do klienta.
OdpowiedzUsuńKażdy kierowca powinien mieć numer do zaufanej pomocy drogowej, która oferuje szeroki zakres usług, od holowania po naprawy na miejscu. Profesjonalne podejście i szybka reakcja to cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy. Dobra pomoc drogowa to gwarancja szybkiego powrotu na trasę. Więcej informacji o dostępnych usługach można znaleźć tutaj: https://www.pomocdrogowalublin.pl/. To pozwala na spokojne i bezpieczne podróżowanie, bez obaw o niespodziewane awarie.
OdpowiedzUsuńUsługa kasacji pojazdów nie tylko ułatwia pozbycie się niechcianych samochodów, ale także przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zredukowanie ilości odpadów trafiających na wysypiska. Firma przedstawiona na stronie oferuje kompleksową obsługę w zakresie kasacji pojazdów, w tym bezpłatny odbiór samochodu od klienta. Posiadają oni odpowiednie certyfikaty i licencje, co gwarantuje, że cały proces jest przeprowadzany legalnie i bezpiecznie. Klientom zapewniona jest pełna dokumentacja związana z demontażem pojazdu. Dla szczegółów dotyczących usług, odwiedź https://kasacja-sandomierz.pl/.
OdpowiedzUsuńJeśli chce ktoś sprzedać swoje auto polecam sprawdzić sobie skup aut lębork . Z tego co mi wiadomo, są oni znani z profesjonalnej obsługi oraz uczciwych wycen. Uważam, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na szukanie kupca oraz negocjacje cenowe
OdpowiedzUsuńŚwietnie, że poruszyłeś ten temat, bo wiele osób nie wie, co zrobić z rozbitym samochodem, który nie nadaje się do dalszej jazdy. Sprzedaż na skup aut to szybkie i wygodne rozwiązanie, które przynajmniej trochę odzyska wartość pojazdu. Czasami faktycznie lepiej pozbyć się go bez angażowania się w demontaż części, zwłaszcza jeśli nie mamy czasu ani wiedzy. Fajnie, że wskazałeś też, że dla tych, którzy znają się na mechanice, demontaż części może być opłacalny, ale to już inna bajka.
OdpowiedzUsuń_________
https://kasacjahajder.pl/