Co to jest roleta?
Roleta - zasłona zwijana montowana wewnątrz i na zewnątrz budynku nad otworem okiennym - najczęściej z tkaniny. Podnoszona i opuszczana poprzez nawijanie na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silniczka elektrycznego. Roletą zewnętrzną popularnie nazywana jest żaluzja budowlana zewnętrzna.
Plisa to rodzaj eleganckiej i dekoracyjnej zasłony przeciwsłonecznej pozwalającej uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne i możliwości kompozycyjne jako jedyna daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach: okręgi, trójkąty, trapezy itp.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roleta
Wybór rolet
Jaką wybrać roletę? Na co patrzeć, zanim dokonamy konsumenckiego wyboru, jak dobrać roletę do okna i wnętrza?
To nie są pytania, na które można uzyskać jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że istnieje kilka rodzajów rolet.
Rolety dzielą się zasadniczo na te standardowe i na wymiar. Z pewnością te pierwsze będą tańsze, jednak jeśli nasze okno nie jest standardowe, to trudno - musimy wybrać rolety na wymiar. Na wymiar trzeba też wybrać rolety na okna dachowe.
Rolety czy żaluzje?
Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna jest czasem koniecznością - nikt nie lubi intensywnego słońca padającego na ekran telewizora, czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Z tego powodu większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.
Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie jest taki oczywisty. Kiedyś żaluzje były znacznie popularniejsze, ale rolet jeszcze w naszych sklepach zwyczajnie nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Dużą różnicą jest jednak materiał, z którego są zrobione. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.
Rolety wolnowiszące
Przed nadejściem letnich, słonecznych dni, warto wyposażyć okna w dekoracyjne i funkcjonalne rolety. Dzięki nim łatwo będzie dowolnie regulować ilość wpadającego do wnętrza światła, bez względu na porę roku i dnia.
ROLETY MATERIAŁOWE KASETKOWE to osłony rolowane zawieszane bezpośrednio na skrzydle okiennym w bardzo estetycznej kasetce, która chroni zwiniętą tkaninę rolety przed zabrudzeniem, a prowadnice chronią jej boki oraz przytrzymują tkaninę przy szybie. W ten sposób uzyskujemy pełne zaciemnienie okna oraz bezawaryjne prowadzenie tkaniny nawet przy uchylonym oknie.Dzięki kasetce w różnorodnych kolorach rolety wtapiają się ramę okienną stanowiąc jej całość.
ROLETY WOLNOWISZĄCE to najbardziej uniwersalne zasłony okienne. Pasują do każdego wnętrza, łącząc prostotę z funkcjonalnością. Świetnie wypadną w salonie, ochronią przed porannym słońcem w sypialni i urozmaicą pokój dziecięcy. To nie jedyna funkcja jaką mogą pełnić rolety wolnowiszące, gdyż świetnie sprawdzają się w roli przesłon wnęk, regałów czy ekranów projekcyjnych . W naszej ofercie każdy Klient odnajdzie dla siebie odpowiedni wzór i kolor.
Źródło: http://velum.com.pl/rolety/
Sposób na zasłanianie okien
Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.
Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.
Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.
Rolety nieprzepuszczalne
Od jakiegoś czasu coraz częściej w oknach zakładamy drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo ładne, czasami nie pasują do okna, ale o tym w innym artykule. Drewniane żaluzje dają prawie 100% nieprzepuszczalność, są więc bardzo skuteczną osłoną. Są jednak całkiem drogie, zwłaszcza robione na zamówienie - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są wytrzymałe, nie blakną od światła i dobrze się prezentują.
Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz